От 25.08.2020г. стартираме стаж за студенти от Софийски университет (или студенти от други университети, които вече реализират прием на документи) по програмата на МОН Студентски практики за позиция психотерапевт.
Прилагаме по-долу информация за програмата, по която ще се провежда стажа и ви очакваме да се свържете с нас на телефон: 0899706399 за допълнителна информация.
Краен срок за кандидатстване: 06.08.2020г.
Програма:
1. Запознаване с различните психотерапевтични модалности и усвояване на конкретни техники за работа с тях.
Работа с психодинамични подходи, когнитивно-поведенческа терапия, позитивна психотерапия, психодрама, гещалт терапия, арт терапия.
Планиран резултат: Студентите да разпознават с какво се характеризират подходите при различните психотерапевтични школи.
2. Провеждане на първа психотерапевтична среща и базови познания за следващите срещи между клиент и терапевт.
Как да формулираме въпроси, как да ги задаваме; как да проявяваме емпатия по добър начин; ефективно слушане; как да работим с клиенти, които говорят много/малко.
Планиран резултат: Усвояване на умения за това как студентите могат да осъществяват първоначален контакт с клиент и провеждане на следващите срещи.
3. Работа с пренос и контрапренос по време на психотерапия.
Познания и практика с психоаналитична насоченост, работа с пренос и контрапренос. Онагледяване на взаимовръзката клиент-терпаевт.
Планиран резултат: Студентите да могат да обръщат внимание на взаимоотношенията, които се осъществяват и начина, по който това се случва между клиент и терапевт.
4. Работа по конкретни проблематики.
Работа с депресивни клиенти; работа при клиенти с тревожност; работа при гранични клиенти; работа с психотични клиенти; работа при зависимости. Практика през различни казуси.
Планиран резултат: Студентите да могат да разпознават отделните симптоми и на какъв вид психично страдание отговарят те.
5. Позицията на авторитет на психотерапевта.
Какво е авторитетът в нашите представи; как се превръщаме в авторитет за нашите клиенти; разграничаване на авторитетна и авторитарна позиция; значимост и етични норми, свързани с позицията на авторитет; за авторитетът на нашите клиенти; как да поставяме граници по време на психотерапията по добър начин; психотерапевтична рамка.
Планиран резултат: Създаване на усещане у студентите за адекватна увереност при работа с клиенти в реалната практика.
6. Теми табу по време на психотерапия.
Кои теми често са табу за клиентите в психотерапевтичните срещи; начини за въвеждането им по време на срещата; разпознаване на индивидуални теми, които са табу за клиента и работа с тях; смисълът на личната терапия за умението да говорим по „трудни” теми; терапевтичното пространство – мястото, където в защитена среда, можем да обсъждаме всичко.
Планиран резултат: Студентите да имат пространство за работа със собствените си теми-табу, така че те да не попречат на работата им с клиенти в бъдеще. Отработване на конкретни подходи, които помагат при работа с теми-табу в практиката.
7. Работа с несъзнаваното по време на психотерапия.
Ролята на несъзнаваното в нашия живот и по-конкретно по време на психотерапия; психотерапевтична работа с рисунки през различни подходи; техника: работа с кукли; работа със сънища.
Планиран резултат: Усвояване на умения при работа с несъзнаваното с клиенти.
8. Начини за справяне със стреса в професията.
Източници на стрес в професията психотерапевт; различни начини за възприемане на стреса; намиране на индивидуални начини за отреагиране на стреса; как би могъл да повлияе дистресът върху работата ни; лична и професионална хигиена за стреса; възможности за супервизия и интервизия.
Планиран резултат: Усвояване на практически умения как студентите в бъдеще да се справят със стреса в професията на психотерапевта.
9. Писане на статии с психотерапевтична насоченост.
Научаване на основни базови умения за писане на статии по теми в нашата област.
Планиран резултат: Студентите да развият умения за това как да пишат статии с психотерапевтична насоченост, предназначени за широката публика.